4/19/2012 12:55:00 PM

Jan Grzegorczyk "Adieu"

"Adieu" to pierwsza z trzech powieści z serii "Przypadki księdza Grosera". Jak można się domyślić, cała seria opowiada o życiu pewnego duchownego. Nie jest on podobny do księdza Rafała z książki Macieja Grabskiego czy do ojca Mateusza z telewizyjnego serialu. Groser, a właściwie Wacław Olbrycht, to nie idealna postać tylko zwyczajny ksiądz, który tak jak i jego parafianie ma czasem rozterki duchowe i zastanawia się nad swoim życiem.
"Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza, pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa" (z opisu na okładce).
"Adieu" to książka, którą poleciła mi Przyjaciółka. Jej "Adieu" pokazała koleżanka. A koleżance...

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/23403/adieu-przypadki-ksiedza-grosera
Czytając, obserwujemy Grosera (księdza-pisarza), a także wielu innych duchownych - jego znajomych z seminarium, kolegów z parafii i przełożonych. Obserwujemy także świeckich - parafian, rodzinę i znajomych księdza, oraz po prostu ludzi spotykanych przez niego w wielu codziennych sytuacjach. Nikt nie jest kryształowy, wszyscy mają jakieś wady i problemy, tak jak prawdziwi ludzie.

Autor nie unika trudnych tematów. Opisuje złych i dobrych. Chociaż czy można jednoznacznie powiedzieć, że któraś z przedstawionych postaci jest zła albo dobra? Chyba nie. Użyłabym raczej określenia: "zagubieni".

Książka, publikowana początkowo w odcinkach w miesięczniku "W drodze", spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem środowiska katolickiego, szczególnie duchownych. Zacytuję dwie opinie:
"Wreszcie ktoś o poważnych sprawach pisze w sposób przystępny, czytelny. Wreszcie ktoś postanowił pokazać księdza-człowieka, z jego problemami, które jakże wielkie bywają, z radościami. Po prostu księdza-człowieka w prawdzie."  ks. Janusz Kaleta, Administrator Apostolski Zachodniego Kazachstanu.
"Grzegorczyk jest pierwszym facetem, który podjął się prawdziwego opisu księdza w teraźniejszej Polsce. Niczego podobnego do tej pory nie czytałem." Michał Ziobro, trapista. 

W powieści, oprócz opisu problemów, znajdziemy też dużo ciepła i humoru. Przeczytałam "Adieu" bardzo szybko i na pewno pożyczę kolejne części.
Muszę tylko powiedzieć, że nie podobały mi się ilustracje;)

Na koniec dwa cytaty:
"w życiu trzeba otaczać się entuzjastami" (też jestem tego zdania)
"Drogi Boże,
Przez cały dzisiejszy dzień do tej pory postępuję jak należy.
Nie złościłem się, nie byłem chciwy, złośliwy, samolubny, zazdrosny ani uszczypliwy, nic jeszcze nie wypiłem ani nie fajczyłem.
Nawet ani razu nie skłamałem.
Jestem Ci za to bardzo wdzięczny. Ale drogi Boże, za chwilę zamierzam wstać z łóżka i od tej pory bardzo będę potrzebował Twojej pomocy." 
Gorąco polecam tą powieść.

11 komentarzy:

 1. Może być interesująca. Jak będę miała okazję przeczytać, to czemu nie:)
  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tej serii, ale zapowiada się interesująco. O duchownych lubię czytać, więc chętnie poznam również i tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się ciekawe. Z wielką chęcią sięgnęł po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W "Grzegorczyku" zakochałam się po jego najnowszej powieści - Puszczyku. Na pewno podczas wakacji sięgnę po starsze;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje się interesująca, jednak to chyba nie książka dla mnie :) Jeszcze się nad nią zastanowię :)

  OdpowiedzUsuń
 6. swietne cytaty, książka na pewno godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam o tej książce ani tym bardziej o serii, ale wydaje się na tyle ciekawa, by po nią sięgnąć. :D
  Ciepło,
  Ew

  OdpowiedzUsuń
 8. nie słyszałam o tej serii, ale brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam "Puszczyka" tego autora i byłam mile zaskoczona, wiec również z przyjemnością przeczytałabym "Adieu". ;)

  [okiem-recenzenta.blog.onet.pl]

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger