10/19/2016 05:00:00 PM

Aleksandra Chrobak "Beduinki na Instagramie"
Autor: Aleksandra Chrobak
Tytuł: "Beduinki na Instagramie"
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 283


Czy Beduinki rzeczywiście mogą mieć konta na Instagramie? A jeśli tak, to co na nich pokazują, skoro na co dzień osoby spoza rodziny nie mogą nawet zobaczyć ich twarzy? Jakie jest najpopularniejsze miejsce spotkań Emiratczyków, również tych młodych? I jak wygląda codzienne życie mężczyzn i kobiet w Zjednoczonych Emiratach Arabskich? Książka Aleksandry Chrobak jest pełna tego rodzaju informacji. Dla miłośników tematu - coś pięknego!

Lektura była dla mnie fascynująca. Widać, że autorka podeszła bardzo solidnie do zadania i naprawdę wie, o czym pisze. W końcu jest absolwentką religioznawstwa i przez kilka lat mieszkała i pracowała w Abu Zabi. Podczas pobytu w Emiratach nie ograniczała się do zwiedzania turystycznych kurortów. Starała się dotrzeć do zwykłych ludzi i przyjrzeć się ich życiu. I to właśnie jej spotkania z kobietami, które - choć tak bardzo się od nich różniła - okazały się niezwykle serdeczne i szybko przyjęły do swojego grona, były jednymi z najciekawszych fragmentów książki. Dzięki temu czytelnik może się dowiedzieć czy i jak Arabki dbają o swoją niezwykłą urodę, której na co dzień raczej nie widać zza nikabu i abai. Oraz jak wyglądają beduińskie wesela.


Zafascynował mnie również opis wykorzystywania przez Emiratczyków nowoczesnych technologii, zwłaszcza serwisów społecznościowych. Są w tym bardzo pomysłowi. Zwłaszcza, że tego rodzaju serwisy to czasami jedyna forma kontaktu między młodymi ludźmi, którzy nie mogą zwyczajnie wyjść do kawiarni czy do kina. Kobiety zawsze muszą uzyskać zgodę męskiego opiekuna, nawet na wyjście do galerii handlowej (zwłaszcza tam - to bardzo popularne miejsce zawierania nowych znajomości, oczywiście wszystko dzieje się bardzo dyskretnie). A już nie do pomyślenia jest, aby zakochana para udała się na randkę.

Mogłabym długo o tym wszystkim pisać, ale nie zrobię tego nawet w części tak dobrze jak Aleksandra Chrobak. Jej książka to nie tylko niezwykle przystępny opis współczesnych Emiratów, ich religii, kultury i tradycji, ale też przede wszystkim ludzkich historii. Autorka wspomina o osobach, które naprawdę poznała i z którymi rozmawiała. Widać, że jest nimi zafascynowana. Mimo to nie upiększa ich historii i nie waha się wspomnieć o tym, co w Emiratach złe czy szokujące. Opisuje wszystko takie, jakim jest naprawdę. Po lekturze pewnie sami będziecie chcieli poznać Emiraty nieco bliżej... i z pewnością będziecie bogatsi o wiele interesujących informacji.

Długo czekałam na tę lekturę. Ale było warto;)

Moja ocena: 5/6
____________
Źródła zdjęć:
1. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/306174/beduinki-na-instagramie-moje-zycie-w-emiratach
2.unsplash.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger