5/15/2017 08:21:00 AM

Ponure Poniedziałki: Aleksander Groza "Biała róża Pinettiego"

Opowiadanie pochodzi ze zbioru "Polska nowela fantastyczna. Ja gorę" (Wydawnictwo ALFA, 1983)

Starszy mężczyzna: magik, sztukmistrz, znany na całym świecie. I piękna, młoda kobieta: jego muza, jego ukochana, jego żona. Są razem, ale pod jednym warunkiem: ona nie może nigdy wnikać w kulisy zawodu męża, nie może dopytywać jakim sposobem wyczynia on takie dziwne rzeczy i skąd czerpie swoje moce. A jeśli nie wytrzyma, jeśli będzie zbyt ciekawa...?

Do przeczytania tego tekstu skłoniły mnie (oprócz oczywiście tematyki wyzwania "Klasyka horroru" na ten miesiąc;) nazwisko autora i sam tytuł opowiadania. Powiedzcie sami: czy "Aleksander Groza" nie brzmi jak wymarzone nazwisko dla twórcy horroru? Jak się jednak okazuje, książki nie można wybierać nie tylko po okładce czy tytule, ale także po nazwisku autora...;)

Sam tekst jest interesujący ze względu na ogólny zarys historii. Wykorzystuje on motyw znany między innymi z baśni o Sinobrodym. I oczywiście, jak to w podobnych opowieściach bywa, żona nie słucha ostrzeżeń męża i odkrywa jego sekret, co prowadzi do tragicznych konsekwencji. Mimo wszystko tajemnica nie jest na tyle oczywista i wstrząsająca, żeby przykuć na dłużej uwagę czytelnika. Jeśli o to chodzi, wyczuwam niewykorzystany potencjał. Za to najciekawszymi fragmentami tekstu są opisy magicznych sztuczek Pinettiego, którego charakteryzowało przy okazji duże poczucie humoru.

Jeśli szukacie grozy - tej prawdziwej, nie tylko z nazwiska - to opowiadanie możecie spokojnie pominąć. Nie dajcie się zwieść, tak jak ja;)

Opowiadanie przeczytane w ramach wyzwania "Klasyka horroru 2"
http://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2016/12/klasyka-horroru-2-wyzwanie-czytelnicze.html

Moja ocena: 3/6
_____________________
Zródło zdjęcia: unsplash.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger