4/17/2018 06:30:00 AM

Magda Stachula "Trzecia"

Autor: Magda Stachula
Tytuł: "Trzecia"
Wydawnictwo: Znak Literanova
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 400

Eliza to młoda terapeutka, która mieszka w Krakowie. Ostatnie miesiące nie były dla niej szczególnie udane - nakryła ukochanego na zdradzie, musiała wyprowadzić się z dotychczasowego mieszkania i jest bardzo samotna. Chociaż teraz wygląda na to, że ktoś bardzo chce ją poznać... Ktoś śledzi Elizę, robi jej zdjęcia z ukrycia, a jakby tego było mało, kobieta słyszy w swoim mieszkaniu dziwne głosy, chociaż nikogo oprócz niej tam nie ma. 
Co się dzieje z Elizą? Czy stopniowo popada w obłęd? A może naprawdę ktoś ją śledzi? Tylko jakie ma zamiary...? I dlaczego Eliza jest TRZECIA na jego liście?

Ostatnio pochłaniam wszystkie thrillery, które wpadną mi w ręce. Dlatego przyszedł też czas na już bardzo długo odkładaną "Trzecią". To druga powieść w dorobku Magdy Stachuli (pierwsza, "Idealna", również czeka na mojej półce). Spodobała mi się, a to ze względu na bardzo pokręconą fabułę. I właśnie to uważam za największy atut tej powieści.


Akcję "Trzeciej" poznajemy z perspektywy kilku bohaterów. Główną postacią jest oczywiście wspomniana już przeze mnie Eliza, młoda i atrakcyjna psychoterapeutka. Czytelnik może zauważyć właściwie od początku, że kobieta niezbyt przejmuje się swoimi pacjentami i sama może mieć pewne problemy psychiczne. Jej niektóre decyzje (jak na przykład wprowadzenie się do niedawno poznanego chłopaka w sytuacji, kiedy ma nieznanego prześladowcę - a co, jeśli to właśnie on?) mogą wydawać się kontrowersyjne. Bez nich nie byłoby jednak tak skomplikowanej akcji.
Kolejną ważną postacią jest Lilianna, businesswoman z Warszawy, która dwa lata wcześniej przeżyła ogromny zawód miłosny. Mamy jeszcze Antona, który niedawno przyleciał do Polski z Petersburga. Ten przystojny gitarzysta ma dosyć mroczną przeszłość i musi obecnie uważać na każdy swój krok. Co z tym wszystkim wspólnego ma tajemnicza lista, na której znajduje się Eliza? To wyjaśni się dopiero na końcu. Jednak do tego czasu czytelnik z pewnością nie będzie się nudził.

Niech Was nie zwiodą problemy miłosne bohaterów. "Trzecia" to rasowy thriller psychologiczny, którego bohaterowie mają wiele do ukrycia. Napięcie stopniowo wzrasta, a finał zaskoczy niejednego czytelnika. Nie jestem pewna, czy w trakcie lektury ktoś może polubić Elizę. Zastanawiam się też, czy zakończenie nie jest przeładowane niespodziankami - wszystko wyjaśnia się w interesujący i zaskakujący sposób, ale czy słuszne było zostawienie tego na sam koniec?

Tak czy inaczej, "Trzecia" to godna polecenia książka z misternie skonstruowaną intrygą. Najbardziej spodobał mi się tutaj wątek serwisu VKontakte (ale nie chcę teraz więcej o tym pisać, żeby uniknąć spoilerów). Oraz to, że do końca nie było wiadomo, jacy naprawdę są wykreowani przez autorkę bohaterowie.

Moja ocena: 4,5/6
____________
Zródła zdjęć:
1. Moje
2. Photo by Becca Tapert on Unsplash

1 komentarz:

  1. Sporym powodzeniem cieszy się ta książka w mojej bibliotece, ale ja jej jeszcze nie czytałam :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger