6/28/2012 07:50:00 PM

Elizabeth Kostova "Historyk"

Historia, biblioteki, zabytkowe książki, Rumunia, Dracula i tajemnicze wydarzenia. Czego więcej może chcieć taka miłośniczka wyżej wymienionych rzeczy, jak ja?

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/32000/32816/155x220.jpg
Młoda dziewczyna odkrywa w bibliotece ojca dziwną książkę z wizerunkiem smoka i stos starych listów. Dzięki nim, oraz dzięki opowieściom snutym (choć niechętnie) przez ojca, zaczyna poznawać przeszłość swoich rodziców, jak również historię Draculi - Vlada Palownika. Czy to możliwe, że zło zapoczątkowane przez Draculę przetrwało do dzisiaj? Jeżeli tak, to w jaki sposób je powstrzymać?

Jak wspomniałam na początku, książka Elizabeth Kostovy zawiera w sobie kilka elementów, które szczególnie mnie interesują. Jednak nie są to jej jedyne zalety. Akcja toczy się na kilku płaszczyznach czasowych - poznajemy różne wydarzenia bezpośrednio z opowieści głównej bohaterki, listów innych bohaterów czy też ich ustnych relacji. Nie stwarza to jednak wrażenia chaosu, wręcz przeciwnie - wszystko czyta się płynnie. Na plus należy też zaliczyć ciekawą fabułę, pełną zaskakujących wydarzeń, oraz dające do myślenia zakończenie. Z punktu widzenia (przyszłej) bibliotekarki muszę jeszcze dodać, że bohaterowie "Historyka" często przesiadują w bibliotekach i archiwach, zawierających naprawdę cenne zbiory. I nie mają problemów z posługiwaniem się katalogami bibliotecznymi;) Ehh, chciałoby się samemu mieć dostęp do takich skarbnic wiedzy;)

Polecam "Historyka" wszystkim miłośnikom tajemnic z przeszłości, Draculi, starych bibliotek... To ponad 600 stron dobrej opowieści.

___
Jak widać, powoli wracam do blogowego świata. Na stałe planuję wrócić po egzaminie licencjackim, który mam trzeciego lipca. Dziękuję za wyrozumiałość;)

22 komentarze:

 1. Mam tę książkę już wieki na półce. Najwyższy czas chyba nadrobić zaległości i ją przeczytać! :D

  Powodzenia na egzaminie!

  OdpowiedzUsuń
 2. To jedna z moich ulubionych książek poświęconych wampirom - o rozbudowanej fabule, inteligentnych intrygach, a przy tym przyjemnie napisana.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Recenzja zachęcająca :) Uwielbiam tajemnice :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam stare biblioteki :) Powodzenia na obronie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zupełnie nie moje klimaty, więc pomimo świetnej i zachęcającej recenzji nie dam się skusić. :) Pozdrawiam i życzę powodzenia na egzaminie! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja trochę się przypomnę: jak tam zapatrujesz się na czerwcową Trójkę? Zostały tylko dwa dni

  OdpowiedzUsuń
 7. Na tego Draculę nawet dałabym się skusić, ale ostatecznie mówię "nie". Nie jestem tak do końca przekonana, ale ... Kurczę.. Im dłużej piszę ten komentarz, tym bardziej się waham ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Po raz pierwszy słyszę o tej pozycji, jednak już jestem przekonana. Stare biblioteki uwielbiam. Draculę trochę mniej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Na pewno siegnę po tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam, a jej druga część w planach

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja studiuję na Uniwersytecie Śląskim a Ty?:>

  OdpowiedzUsuń
 12. Historyk hmm moja koleżanka pisała z niego licencjat. Opierając się właśnie na tej ksiażce opisała sposób przedstawiania ksiażek i bibliotek.
  Mam w domu ale jeszcze nie czytałam ;)) czeka spokojnie na półce na swoja kolej.

  OdpowiedzUsuń
 13. tytuł dość niepozorny ;)
  zapowiada się ciekawie, ale na razie zrezygnuję

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja tym razem spasuje, gdyż tematyka tejże książki całkowicie nie leży w moim literackim guście niestety.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeżeli jest biblioteka, jest archiwum, są tajemnice i listy, jest ciekawa przeszłość, to muszę po tę książkę sięgnąć!
  Trzymam kciuki, aby na egzaminie poszło Ci bardzo dobrze! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ta książka czeka już na mojej półce od bardzo bardzo dawna, ale jakoś mi do niej nie po drodze. W końcu jednak na pewno przyjdzie na nią czas :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ano z samego "Historyka", genialny pomysł na pracę. ;D
  Zapraszam do mnie na nowego posta. ^^

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka jak najbardziej w moich klimatach. Ostatnio nawet chciałam ją kupić, jednak nie wiem co mnie powstrzymało.

  OdpowiedzUsuń
 19. I jak tam, egzamin zdany? Udało się? :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Raczej nie dla mnie. :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 21. mam ją wśród moich książek :) czytałam dobrych kilka lat temu i pamiętam, że mi się podobała :)
  pozdrawiam serdecznie!!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger