10/16/2012 11:46:00 AM

Stanisław Zasada "Generał w habicie. Opowieść o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia"Autor: Stanisław Zasada
Tytuł: "Generał w habicie. Opowieść o siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Wspólnocie Chleb Życia"
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2010
Liczba stron: 224

Siostra Małgorzata Chmielewska to postać bardzo charakterystyczna. Nietypowy brązowy habit, biała chusta... Ci, którzy nie wiedzą o niej wiele, mogą poczuć się zgorszeni - pali papierosy, zdarza się jej przeklinać, ma dzieci (adoptowane), mieszka z pijakami i bezdomnymi. Kim tak naprawdę jest? Czym się zajmuje? Co to jest Wspólnota Chleb Życia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w książce "Generał w habicie".

Stanisław Zasada opisuje życie siostry Małgorzaty Chmielewskiej. Nie jest to jednak jedyny temat, jaki porusza. Książka składa się z poprzetykanych ze sobą wypowiedzi siostry, opisów powstania Wspólnoty Chleb Życia, realiów panujących w domach Wspólnoty oraz informacjach o pracujących tam ludziach i mieszkańcach poszczególnych placówek... Tekst podzielony jest na rozdziały, a te na poszczególne części.

Wspólnota prowadzi domy, w których zajmuje się potrzebującymi. W Polsce skupia się głównie na ludziach bezdomnych. Działalność Wspólnoty w naszym kraju rozpoczęła się właśnie dzięki siostrze Małgorzacie Chmielewskiej.

Przed lekturą nie wiedziałam właściwie nic o siostrze Chmielewskiej ani o Wspólnocie Chleb Życia. Teraz mam już świadomość, jak charyzmatyczną i nietuzinkową osobą jest siostra Małgorzata Chmielewska. I jak ważna jest działalność Wspólnoty, która roztacza opiekę nad osobami, które pogubiły się w życiu. Nie jest to jednak pomoc na zasadzie "przyjdź, a damy Ci za darmo utrzymanie do końca życia". Wręcz przeciwnie - zachęca się ludzi do podjęcia pracy, oczywiście w miarę możliwości. Od mieszkańców wymaga się również pomocy w danym domu (przy sprzątaniu, gotowaniu...). Bywa to trudne, zwłaszcza że wielu ludzi uważa, że wszystko im się należy dlatego, że są bezdomni. 

Książka jest dobrze napisana. Dostarcza wielu cennych informacji. Zainteresowanych tematem polecam "Generała w habicie" oraz odsyłam do bloga siostry Małgorzaty Chmielewskiej  i do strony o Wspólnocie Chleb Życia
__________________________________
Źródło zdjęcia: http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/82000/82544/155x220.jpg

9 komentarzy:

 1. Też nigdy wcześniej nie słyszałam o siostrze Chmielewskiej, ale na podstawie twoich informacji, już mi się ona podoba:-)Bardzo chętnie zatem zajrzę na jej bloga oraz oczywiście poszukam powyższej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z Twojej recenzji wynika, że to bardzo ciekawa osoba:) Gdy natknę się na tę książkę, to na pewno przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki o osobach z tak silną osobowością, a jeśli jeszcze czyni tyle dobrego - warto poznac!

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie - nie słyszałam wcześniej o te postaci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mój klimat :) Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Rzeczywiście główna bohaterka nie jest typową postacią. Podobnie jak ty, do tej pory właściwie nic o niej nie wiedziałam, ale na szczęście zawsze można sięgnąć po literaturę, która uczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytam większość publikacji,wywiady i blogi mówiące o działalnolności Siostry.Książki pt."Generał w habicie" jeszcze nie czytałam,
  jednak kupiłam jakiś czas temu i podarowałam przyjaciółce.Jestem zafascynowana osobowością Siostry i moim zdaniem taka postawa jest najlepszym przykładem mentalności chrześcijańskiej.Siostra jest wspaniała !

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetne określenie "generał w habicie":) A taka pomoc, kiedy dajemy komuś wędkę zamiast ryby jest moim zdaniem lepsza.
  Obserwujemy?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger