1/28/2013 08:50:00 PM

Ks. Piotr Dzedzej "Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży"Autor: Ks. Piotr Dzedzej
Tytuł: "Porzucone sutanny. Opowieści byłych księży"
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2007
Liczba stron: 125


Odejście z kapłaństwa to bardzo trudny temat. Ciężko o nim pisać, ciężko też o nim czytać. A przede wszystkim kłopot sprawia zgromadzenie materiałów do takiej pracy. Ksiądz Piotr Dzedzej dotarł do ponad dwudziestu byłych kapłanów, którzy zgodzili się na rozmowę. Zapis tych wywiadów możemy odnaleźć w książce "Porzucone sutanny". 
"Moim celem nie było (...) zaspokojenie ciekawości tych, którzy oczekują pikantnych plotek o kościelnych skandalach, choć i tak nastawiony czytelnik poczuje się z pewnością usatysfakcjonowany. Moim najważniejszym zadaniem nie było też tylko opisanie kilku ludzkich losów. Wiele osób sięgnie po ten tekst z czystej ciekawości, ale chciałbym, żeby ta ciekawość przerodziła się w troskę. Chciałbym, żeby ta książka przede wszystkim wzbudziła troskę o ludzi, którzy porzucili sutannę."
Ksiądz Dzedzej nikogo nie ocenia. Przedstawia po prostu, poprzez rozmowy, sylwetki ludzi którzy odeszli z kapłaństwa. Dlaczego tak postąpili? Powodów było wiele, a każda historia jest nieco inna. Natomiast wszystkie są bardzo poruszające i skłaniają do zastanowienia. 

Podczas lektury możemy natrafić na niezrozumiałe dla nas terminy (np. suspensa), zostały one jednak wyjaśnione pod koniec książki. 

"Porzucone sutanny" to szokująca lektura, opisująca zdarzenia, o których nie słyszy się na co dzień. Czy warto ją poznać? Myślę, że tak. Nie po to, żeby piętnować tych ludzi lub żeby czuć się lepszymi od nich "bo ja na pewno bym tak nie zrobił". Może raczej w tym celu, żeby uświadomić sobie jak ciężkim zadaniem jest bycie księdzem i że nie warto tylko krytykować. Może jeszcze z innego powodu... 
"Ocenę pozostawiam tym, którzy czują się na siłach, aby to uczynić."
______________________________
Źródło obrazka: http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/63000/63846/155x220.jpg

16 komentarzy:

 1. Wielu ludzi tak teraz narzeka na księży, choć sami nic nie wiedzą o ich poświęceniu... Bardzo zaciekawiła mnie ta pozycja, jeszcze jej nie spotkałam, ale mam nadzieję, że wkrótce uda mi się ją zdobyć. Zawsze zastanawiałam się nad podobnymi sytuacjami. Ciekawe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam i długo byłam pod wrażeniem. Tak więc w pełni zgadzam się z Twoją opinią...

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, coś wspaniałego. Książka, która na pewno zmieni myślenie innych o tym co księza myślą. Dzięki, że o niej mówisz, na pewno sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ochotę na tę pozycję już od dawna. Lubię książki, które poruszają poważne, nieraz szokujące i kontrowersyjne tematy.

  OdpowiedzUsuń
 5. intryguje mnie ta książka od jakiegoś czasu, jednak nie miałam okazji jej jeszcze przeczytać, dzięki za recenzję:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już kiedyś spotkałam się z recenzją tej książki, chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Niedawno czytałam podobną tematycznie powieść, gdzie były ksiądz opisywał wszelkie pikantne szczegóły z życia duchownego m.in. molestowanie seksualne ministrantów. Koszmar! Ja w każdym razie z ogromną ciekawością przeczytam "Porzucone sutanny".

  OdpowiedzUsuń
 8. Z chęcią przeczytam. Uwielbiam książki opowiadające o faktach, nie koniecznie ujawnianych w telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nietypowa tematyka, chętnie bym przeczytała taką relację.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ostatnio zrobiło się głośno o kapłanach, którzy porzucają swe dotychczasowe role i udają się do normalnego, przeciętnego życia. Schodzą z piedestału i zaczynają być krytykowani... Dziwne zachowanie ludzi.
  Ja jednak nie uważam siebie za kogoś lepszego, mogę się jedynie uczyć na błędach swoich i innych, ale nie wolno mi pouczać. Książkę sobie odpuszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oj mój klimat! Mam tą książkę w planach już od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Hm, ja z takim małym pytaniem...
  Szukam książek, po których myśli się jeszcze przez kilka dni i płacze, kiedy czyta się ostatnie rozdziały. Możesz coś zaproponować? :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że to chyba książka warta przeczytania, ale kurcze nie wiem, czy dostanę ją w bibliotece..

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślę że ks Piotrowi za napisanie tej książki należy się nagroda nobla...

  OdpowiedzUsuń
 15. tak tak należy się ,

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger