6/21/2013 10:42:00 AM

Bogusław Wołoszański "Wojna, miłość, zdrada"Autor: Bogusław Wołoszański
Tytuł: "Wojna, miłość, zdrada"
Wydawnictwo: Wydawnictwo Wołoszański
Rok wydania: 2011
Lektor: Ewa Rączy, Piotr Warszawski, Bogusław Wołoszański

Miłośnicy historii z pewnością kojarzą Bogusława Wołoszańskiego, jego książki i programy (w tvp czy radiu Zet). Posiada on dar opowiadania o zdarzeniach z przeszłości w niesamowicie interesujący sposób. Niedawno miałam okazję sięgnąć po jedną z jego nowszych książek, wydaną zarówno w sposób tradycyjny jak i w formie audiobooka. 

"Wojna, miłość, zdrada" to bardzo dobry tytuł, w zwięzły sposób przedstawiający treść książki. Każdy z osiemnastu rozdziałów to opowieść o kobietach, które miały duży wpływ na historię. Najczęściej były agentkami różnych wywiadów, lub w jakiś sposób związały się z mężczyznami zajmującymi się szpiegostwem. Mata Hari, Lea Niako, Elizabeth Peck, Halina Szymańska, Noor Inayat Khan, Violetta Szabo, Melita Norwood, Coco Chanel... To tylko niektóre nazwiska kobiet, które pojawiają się na łamach tej książki. 

Oradour-Sur-Glane. Miasteczka nigdy
nie odbudowano.
Szczególnie mogę polecić rozdział pierwszy - "Pająki", który opowiada o Macie Hari. Okazuje się, że wcale nie była ważnym szpiegiem, a jej legenda została rozpowszechniona głównie za sprawą filmów w większym lub mniejszym stopniu opartych na jej historii.
Zafascynował mnie również rozdział jedenasty, "Violetta", którego bohaterką jest Violetta Szabo - a konkretnie zawarta w nim opowieść o tragicznych wydarzeniach mających miejsce we francuskiej wiosce Oradour-Sur-Glane. Według oficjalnej wersji w czasie II wojny światowej Niemcy wymordowali wszystkich jej mieszkańców w odwecie za zabicie przez ruch oporu oficera SS. Jednak Bogusław Wołoszański przedstawia zupełnie inne wyjaśnienie tej historii...

"Wojna, miłość, zdrada" to fascynująca opowieść o działalności tajnych agentów w I połowie XX wieku. Bogusław Wołoszański z pewnością umie przyciągnąć uwagę czytelników. Lekturę odbiera się o wiele przyjemniej, kiedy korzysta się z audiobooka - lektorem jest sam autor, a jak wiadomo jego charakterystyczny sposób opowiadania jest niepowtarzalny. 

Cieszę się, że mogłam w ten sposób odświeżyć nieco swoją wiedzę historyczną oraz poznać wiele nowych interesujących faktów. Takie lektury to dla mnie sama przyjemność;)

Moja ocena: 5/6
________________________
Źródła zdjęć:
1. http://ecsmedia.pl/c/wojna-milosc-zdrada-audiobook-cd-p-iext3770141.jpg
2. http://media-cache-ec3.pinimg.com/736x/54/53/79/5453798aa6f044af1cea056cd10c9718.jpg

14 komentarzy:

 1. Zapewne jest to ciekawa publikacja dla miłośników historycznych akcentów. Ja niestety do tej grupy się nie zaliczam, więc tym razem mimo pochlebnej rekomendacji podziękuje, ale cieszę się, że tobie "Wojna, miłość, zdrada" przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie zaintrygowałaś :) teraz tylko musiałabym dostać tę książkę w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 3. No tak Wołoszańskiego się dobrze oglada, więc podejrzewam, że lektura też jest przyzwoita :D a audiobooka posłuchałabym tym chetniej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię gościa, choć jego książki nie czytałam. Ale pora to zmienić ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też lubię Wołoszańskiego, więc jeśli książka wpadnie mi w ręce, chętnie ją przeczytam. Przyznaję, że o niektórych wymienionych przez Ciebie szpiegach w ogóle nie słyszałam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wolałbym przeczytać, ale jeśli będę miał okazję to prawdopodobnie skuszę się także na odsłuchanie. Nie ukrywam, że bardzo lubię takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Raczej nie wgłębiam się w tego typu historie, jednak skoro uważasz je za aż tak interesujące, to może zrobię wyjątek ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zupełnie nie kojarzę tego autora, chociaż słucham Radia Zet. Niemniej jednak, powieść zapowiada się ciekawie i chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pana kojarzę, jak najbardziej, ale nie jestem pewna, czy lektura tej książki mogłaby mnie teraz zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie ciągnie mnie do tej pozycji jakoś szczególnie, ale polecę ją mojemu M. - on lubi takie klimaty i autora zresztą też :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiałam oglądać programy Bogusława Wołoszańskiego. Książki żadnej jego autorstwa jeszcze nie czytałam, ale być może kiedyś nadrobię tę zaległość:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa i godna uwagi książka. Zapamiętam ją sobie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Pana oczywiście kojarzę, ale o książce nawet nie słyszałam, a szkoda, bo tematycznie brzmi super. Już zapisuję na listę do znalezienia i nie mogę się doczekać kiedy ją dorwę :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawi mnie praca i życie tajnych agentów, więc pewnie warto zapoznać się z taką pozycją :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger