5/29/2014 01:30:00 AM

Robert Bloch "Psychoza II"

Autor: Robert Bloch
Tytuł: "Psychoza II"
Tytuł oryginału: "Psycho II"
Wydawnictwo: Phantom Press
Rok wydania: 1993
Liczba stron: 231"Niech pan śpi spokojnie. Tu jest bezpiecznie. Proszę pamiętać, to nie motel Batesa"
Od wydarzeń opisanych w pierwszej części minęło już dużo czasu. Norman Bates przebywa w szpitalu psychiatrycznym i wydaje się, że odzyskał równowagę psychiczną. Ale to tylko pozory. Przy pierwszej nadarzającej się okazji Bates ucieka. Jego tropem rusza doktor Adam Claiborne, który jako jedyny jest przekonany, że Norman uniknął śmierci w wypadku, który sam zaaranżował krótko po swojej ucieczce. Wszystko wskazuje na to, że Bates zmierza do Hollywood, gdzie właśnie rozpoczynają się prace nad filmem opartym na jego historii...

Zdaję sobie sprawę z tego, że opis fabuły brzmi dosyć śmiesznie. Początkowo nie byłam przekonana do kontynuacji "Psychozy", w dodatku napisanej ponad 20 lat po pierwszej części. Ale muszę przyznać, że okazała się ona zaskakująco dobra. 

Robert Bloch po raz kolejny bawi się z czytelnikiem. Początek powieści jest bardzo przewidywalny, autor stosuje schematy typowe dla historii o niebezpiecznym mordercy, który ucieka z więzienia. Jednak później akcja się komplikuje, a wątek Normana Batesa schodzi na drugi plan. A może Batesa wcale już nie ma? Albo jest, ukryty tak dobrze, że nikt go nie poznaje?

Zastrzeżenia? Może takie, że zbyt dużo w tej książce postaci z problemami psychicznymi;) 
Zakończenia nie przewidziałam, chociaż nie wiem czy wszystko nie rozegrało się zbyt szybko. Kilka wątków mogło być bardziej dopracowanych lub całkowicie wyciętych.

Autor z pewnością dobrze się bawił podczas pisania tej powieści. Szczególnie wprowadzając wątek filmu, który miał powstać na podstawie historii Normana. Właśnie - "Psychoza II" nie ma nic wspólnego z drugą częścią filmu-"Psychozy". Raczej nie zawiera też odniesień do produkcji Hitchcocka. To alternatywna historia (a właściwie za takie można uznać filmowe kontynuacje).

"Psychoza II" okazała się dobrą rozrywką. A ja się zastanawiałam czy w ogóle zaczynać lekturę...

Moja ocena: 5/6

Robert Bloch napisał również trzecią część, "Psycho House". Chyba nie została ona wydana w Polsce. Czy ktoś wie coś na ten temat?

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania "Klasyka horroru"

_______________
Źródła zdjęć:
1. Moje
2. http://www.pinterest.com/pin/400961173045444039/

8 komentarzy:

 1. A nie wiedziałam, że Bloch napisał kontynuację. Psychozę II widziałam, ale skoro mówisz, że nie ma zbyt wiele wspólnego z ksiązką, to może i przeczytam. Jak znajdę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspólny jest tytuł i część postaci (Norman, Lila...) Natomiast fabuła to już inna historia;)

   Usuń
 2. Faktycznie kontynuacja "Psychozy" nie przekonuje, jakoś nie widzę tego, ale jak przeczytam pierwszą część, to wypada poznać i drugą, przecież to takie naturalne ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, naturalne;) Poza tym okazało się (przynajmniej moim zdaniem) że jednak warto poznać drugą część;)

   Usuń
 3. A mnie najbardziej ciekawią te postacie z chorobami psychicznymi.... z chęcią przeczytam ;))

  OdpowiedzUsuń
 4. PO jedynce z pewnością przeczytam też dwójkę :) widać po okładce, że książka już sporo przeszła :P

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiedziałam, że powstała kontynuacja ,,Psychozy''. Ja wprawdzie książki nie czytałam, ale film kilka razy był obejrzany. Mimo to jakoś nie mam ochoty na powtórkę z rozrywki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiedziałam, ze jest Psychoza 2!!! Wow, dobrze, że mówisz...
  A co do chorób psychicznych - nie widziałaś plakatu mówiącego, ze co czwarty z nas ma lub bd miał problemy psychiczne? ;P

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger