12/09/2013 07:55:00 AM

Ponure Poniedziałki: Michał Stonawski "Wioska przeklętych"

Opowiadanie pochodzi ze zbioru "31.10 Wioska przeklętych", który można ściągnąć za darmo tutaj. Wszystkie utwory w antologii łączy tytułowa wioska - położone gdzieś na południu Polski tajemnicze Strzyżewo.


Robert i Agnieszka, nękani problemami które pojawiły się w ich małżeństwie, postanowili wybrać się na wakacje i wszystko spokojnie przemyśleć. Ich celem było Strzyżewo - malutka wioska, której nawet nie można znaleźć na mapach. Podróż nie była łatwa, a kiedy w końcu Robert i Agnieszka dotarli do celu, spotkała ich nie lada niespodzianka...

Początek "Wioski przeklętych" bardzo przypominał mi pierwsze sceny opowiadania Stephena Kinga "Mają tu kapelę jak wszyscy diabli" - małżeństwo podróżujące przez praktycznie nie uczęszczane drogi, wypatrujące na horyzoncie jakiegoś miasteczka... Na tym jednak podobieństwa się kończyły. Bo w "Wiosce przeklętych" chodzi o coś zupełnie innego.

Całość czytałoby się bardzo dobrze, gdyby nie liczne błędy. Naprawdę, opowiadaniu przydałaby się porządna korekta. Zbyt duża ilość przecinków, zła konstrukcja niektórych zdań, błędy w pisowni... Wyjątkowo nie będę złośliwa (w tym momencie wszyscy moi znajomi, którzy czytają ten blog, przecierają zapewne oczy ze zdumienia) i nie wymienię tych najbardziej rażących. Mimo wszystko szkoda, że korekta nie była bardziej staranna - opowiadanie dużo na tym straciło.

Wróćmy jednak do fabuły. Początkowo nie byłam przekonana co do całego pomysłu, jednak po przeczytaniu całości i przemyśleniu sprawy zmieniłam zdanie. Jest pomysł (motyw przeklętego małego miasteczka/małej wioski wiecznie żywy), jest klimat, a za scenę dotarcia małżeństwa do Strzyżewa i zapłatę za przejazd (piękne odwołanie do mitologii greckiej) mogę tylko wyrazić swoje uznanie. 

Podsumowując: jeden z moich ulubionych motywów w horrorach - jest; mroczny klimat - obecny; dobre zakończenie - jak najbardziej; błędy - niestety, są. I to dużo. Naprawdę nad tym ubolewam. 
Mimo wszystko, polecam wycieczkę do Strzyżewa. Tylko, wiecie...nie wszyscy stamtąd wracają...

Moja ocena: 4/6
_______________________
Źródło zdjęcia: 
http://all-free-download.com/free-photos/scary_dark_forest_210274.html

12 komentarzy:

 1. Fajna recenzja. Mimo błędów dla tego klimatu - chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję;) Mimo wszystko - klimat to podstawa;)

   Usuń
 2. Mam to opowiadanie, ale jeszcze nie czytałam. Jak zwykle czasu brak, lecz może kiedyś się na niego skuszę i zobaczymy, czy moje odczucia po przeczytaniu tej mrocznej historii pokryją się z twoimi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam (serialu też nie oglądam) więc nie mam na ten temat opinii. Ale nie warto czytać na siłę czegoś, co się nie podoba;)
  Tutaj cała antologia zapowiada się bardzo ciekawie, można się skusić;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kurczę szkoda, że jest tyle błędów, mnie to strasznie irytuje jak czytam i zawsze zniekształca moją opinię na temat utworu...

  OdpowiedzUsuń
 5. Eee tam, jak za free, to zgodnie ze studenckim zwyczajem trzeba sprawdzić - nawet mimo błędów :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Cały zbiór mam w planach, więc przeczytam i to opowiadanie. Zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam to opowiadanko i masz rację - zarówno z wadami, jak i zaletami. Dobre opowiadanie, klimatyczne, ale korekta słabiutka. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak zobaczyłam tytuł przypomniał mi się film, który oglądałam lata temu, a którego się po dziś dzień boję... Pewnie zresztą kojarzysz :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tematyka, fakt, ciekawa, ale aż tak rażących błędów chyba bym nie zniosła...

  OdpowiedzUsuń
 10. O, nie wiedziałem, że moje opowiadanie doczekało się własnej recenzji i... jest mi bardzo miło :)
  Zgodzę się co to błędów i przepraszam za nie - korekta nie zawsze daje radę. A szkoda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz;) Korekta - ważna rzecz. Mam nadzieję, że w kolejnych antologiach będzie to wyglądało o wiele lepiej;)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger