2/01/2017 10:59:00 PM

Agatha Christie "Trzynaście zagadek"

Autor: Agatha Christie
Tytuł: "Trzynaście zagadek"
Tytuł oryginału: "The Thirteen Problems"
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 252"Może załóżmy klub? Jaki mamy dzisiaj dzień? Wtorek? Nazwiemy go Klubem Wtorkowych Wieczorów. Będziemy się spotykać co tydzień i kolejno przedstawiać pozostałym zagadkę do rozwikłania. Jakąś tajemnicę, na temat której mamy osobistą wiedzę i oczywiście znamy jej rozwiązanie. Niech no policzę, ile nas jest? Jeden, dwa, trzy, cztery, pięć. Powinno być nas sześcioro.
- Zapomniałaś o mnie, moja droga - powiedziała panna Marple, uśmiechając się promiennie"
Jak można było zapomnieć o pannie Marple? Ale Joyce, młoda kobieta, która wyszła z propozycją założenia Klubu Wtorkowych Wieczorów, jeszcze nie wiedziała o niesamowitych zdolnościach dedukcyjnych tej miłej, starszej pani oraz o jej znajomości psychologii. W każdym razie panna Marple dołączyła do klubu. I bardzo szybko okazało się, że tylko ona potrafi znalezć rozwiązanie każdej, nawet najtrudniejszej zagadki. A opowieści o tajemniczych, niewyjaśnionych wydarzeniach mamy w tym zbiorze aż trzynaście. Prawdziwa uczta dla miłośników klasycznego kryminału w wykonaniu Agathy Christie. 

Zbrodnie popełnione z miłości, z chciwości, z chęci zemsty... a nawet morderstwa z wątkiem paranormalnym! To wszystko znajdziecie w tej niepozornej książeczce. Początkowo wszyscy lekceważą miłą (ale na pewno niezbyt mądrą) staruszkę, która prawie nigdy nie opuszczała swojej rodzinnej miejscowości, St. Mary Mead. Co ta stara panna, chętnie opowiadająca historie z życia sąsiadów, może tak naprawdę wiedzieć o życiu? Okazuje się, że o wiele więcej, niż pozostali. Jak twierdzi sama panna Marple, ludzie wszędzie - czy to w dużym mieście czy w małej wiosce - są tacy sami. Za to w małej miejscowości można się dokładniej przyjrzeć ich zachowaniom i motywom i dzięki temu wnikliwie przestudiować pewne psychologiczne aspekty, których poznanie niezwykle przydaje się do rozwiązywania zagadek kryminalnych. Każda przedstawiona w Klubie Wtorkowych Wieczorów sprawa kojarzy się uroczej staruszce z czymś, co kiedyś wydarzyło się w jej miejscu zamieszkania. I dzięki temu potrafi rozwikłać okoliczności nawet najbardziej niejasnych zdarzeń i znalezć winnego. Z całą pewnością nie można lekceważyć panny Marple.

Sześć pierwszych opowiadań w zbiorze dotyczy wspomnianego Klubu Wtorkowych Wieczorów, w kolejnych siedmiu część bohaterów opowiadających historie jest już inna, jednak zawsze obecna jest panna Marple. W ogóle ta postać literacka pojawiła się po raz pierwszy na łamach czasopisma "The Sketch", właśnie w tekstach dotyczących The Tuesday Club.
Osobiście wolę Herkulesa Poirot, a do panny Marple nie pałałam zbytnią sympatią (odwrotnie niż sama autorka). Jednak po lekturze "Trzynastu zagadek" zmieniłam nieco zdanie. Teraz lubię ją coraz bardziej!

Jeśli macie ochotę na kilkanaście wciągających zagadek kryminalnych i może sami chcecie sprawdzić swoje zdolności dedukcji, sięgnijcie po ten zbiór opowiadań. Mnie Agatha Christie wciąż zaskakuje, chociaż czytałam już prawie wszystkie jej powieści. I nie mam złudzeń - nie uda mi się być lepszą od panny Marple czy Herkulesa Poirot (muszę rozruszać małe, szare komórki, może wtedy...). Za to śledzenie ich zmagań z kolejnymi zagadkami jest dla mnie niezmiennie fascynujące. 
"Trzynaście zagadek", a także inne teksty Agathy Christie, to bezsprzecznie kryminały z klasą, należące do klasyki gatunku. Jak można ich nie znać?

Moja ocena: 4,5/6
_______________
Zródła zdjęć:
1. Własne
2. https://pl.pinterest.com/pin/295689531761908511/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger