7/09/2012 11:58:00 AM

Mariola Pryzwan "Cybuski o sobie"

Zbigniew Cybulski. Wybitny polski aktor, znany głównie z roli Maćka Chełmickiego w "Popiele i diamencie". I z faktu swojej tragicznej śmierci pod kołami pociągu. Książka "Cybulski o sobie" jest zbiorem fotografii (często wcześniej niepublikowanych), dokumentów oraz wypowiedzi aktora.

http://s.lubimyczytac.pl/upload/books/117000/117306/155x220.jpg
Muszę przyznać, że ta lektura zmieniła moje wyobrażenie o Zbigniewie Cybulskim. Jest on jednym z moich ulubionych aktorów, jednak do tej pory niewiele o nim wiedziałam. I nie doceniałam go jako osoby. Wydawało mi się, że był bardziej...lekkomyślny? szalony? Może i częściowo taki był, ale z przytoczonych przez autorkę książki wypowiedzi wyłania się obraz człowieka poszukującego, poważnie podchodzącego do aktorstwa, gotowego do ciężkiej pracy. Jego przemyślenia, opinie, wypowiedzi były tak...dojrzałe, mądre, poważne (chociaż zdarzały się też "luźniejsze" teksty), że zmieniłam swój sposób postrzegania tego aktora.

Czytając książkę, możemy poznać poglądy Zbigniewa Cybulskiego na różne sprawy, m.in. na aktorstwo czy sport. Bardzo spodobała mi się ankieta wypełniona przez niego dla tygodnika "Film" (której ostatecznie nie wysłał). Możemy się z niej dowiedzieć m.in. którą rolę uważał za swoją najważniejszą, co było jego ulubioną rozrywką oraz jaka była jego ulubiona książka. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zajrzyjcie do opisywanej przeze mnie książki sami;)

Mariola Pryzwan wykonała ogromną pracę, zbierając różne wypowiedzi aktora, jego zdjęcia i prywatne dokumenty oraz łącząc je w kategorie. Zadbała również o aparat informacyjny książki (widać, że jest z zawodu bibliotekarką;) oraz inne dodatki. Mamy więc kalendarium, spis wywiadów, notatek oraz felietonów Zbigniewa Cybulskiego, spis korespondencji, indeks osób oraz spis ilustracji. Wada książki - za mało (według mnie) wypowiedzi o "Popiele i diamencie";)

Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli talentu Zbigniewa Cybulskiego oraz dla tych, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę o tym aktorze. Polecam!

Kilka cytatów (wszystkie są wypowiedziami Zbigniewa Cybulskiego i pochodzą z opisywanej książki):
"Raz minęło mnie na ulicy dwóch oficerów WOP-u, mówiąc: - Popatrz, znów jakiś idiota udaje Cybulskiego!"
"Teatr - to wielka sztuka. Film - to wielka przygoda. Wolę wielką przygodę, która także może stać się wielką sztuką."
"Popularność jest tylko tymczasowym pomostem, który umiejętność, wrażliwość i praca muszą zamienić w betonowy most."
"Sam nie należę do ludzi zagubionych, ale staram się ich bronić."
"Malarz zostawia po sobie obrazy, muzyk kompozytor - utwory, rzeźbiarz dzieła - o aktorze zwykle się nie pamięta długo."
Odcinek Polskiej Kroniki Filmowej poświęcony Zbigniewowi Cybulskiemu <link>

11 komentarzy:

 1. Cybulskiego znam tylko z "Popiołu i diamentu" (znany jest mi też jego tragiczny koniec...), dlatego pomimo, iż bardzo lubię biografie, to nie jestem pewna, czy sięgnęłabym po tę książkę.
  Najlepszy jest pierwszy cytat :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Już jakiś czas temu postanowiłam, że w przyszłości sięgnę po tę książkę.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem fanką tego aktora także raczej nie zajrzę do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szczerze mówiąc to ja nawet nie znam tego aktora, ale może obejrzę coś z nim to i na książkę przyjdzie pora :)

  OdpowiedzUsuń
 5. ostatnio mnie wzięło na wspomnieniowe i biografie, tę też mam na liście

  OdpowiedzUsuń
 6. Dopisuję do listy. Nie zawsze mnie takie książki przekonują, jednak ta zapowiada się na prawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. O Cybulskim słyszałam coś niecoś, ale bliżej znany mi nie jest i na razie nie mam ochoty wgłębiać się w szczegóły... Dlatego, choć lubię biografie, na razie spasuję w przypadku tej pozycji. "Popiół i diament" jeszcze cały czas przede mną. Niewykluczone, że po obejrzeniu filmu zapragnę bliżej przyjrzeć się odtwórcy głównej roli. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zwykle nie jestem zainteresowana wszelkiego typu biografiami i chyba w tym wypadku będzie podobnie. O panu Cybuskim nawet nigdy w życiu nie słyszałam :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie lubię biografii, nie oglądałam żadnego filmu z Cybulskim, nie znam tego pana. Nie dla mnie.;p

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo chętnie bym przeczytała! ;) Lubię jego filmy.
  Zapraszam do mnie na nowego posta. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Przynam że Cybulskiego znam bardzo słabo... Może czas by poznać go lepiej, właśnie dzięki tej książce...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger