2/19/2014 07:00:00 AM

Paweł Lisicki "Tajemnica Marii Magdaleny. Fakty i mity"

Autor: Paweł Lisicki
Tytuł: "Tajemnica Marii Magdaleny. Fakty i mity"
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Rok wydania: 2014
Liczba stron: 212
Maria Magdalena to postać dobrze znana z Nowego Testamentu. Jednak wokół jej osoby narosło wiele legend i niekoniecznie prawdziwych teorii. Czy Maria z Magdali, Maria - siostra Łazarza i jawnogrzesznica były tą samą Marią, czy trzema różnymi kobietami? Czy Maria Magdalena była tak naprawdę jedną z apostołów i przywódców Kościoła, a zazdrośni mężczyźni usunęli te fakty z Ewangelii? A co z twierdzeniem o związku łączącym Jezusa i Marię Magdalenę? Wszystko to stara się wyjaśnić Paweł Lisicki.

Szczerze przyznam, że obawiałam się tej książki. Tematyka jest interesująca, ale nie wiedziałam czy język, jakim została napisana, będzie dla mnie zrozumiały. Obawy były jednak niepotrzebne. Paweł Lisicki pisze w bardzo przystępny sposób. Jego opowieść wciąga i sprawia, że rozważania dotyczące Biblii oraz postaci znanych z jej kart i świadectw historycznych stają się fascynujące. 

Autor odwołuje się nie tylko do tekstów biblijnych. Bierze też pod uwagę odnalezione w XX wieku apokryfy oraz wypowiedzi osób takich jak np. Józef Flawiusz, znany żydowski historyk żyjący w I wieku n.e. Analizuje też piśmiennictwo współczesnych teologów i badaczy, zwłaszcza tych stawiających bardzo śmiałe - i czasami wręcz śmieszne - tezy. Tezy mimo wszystko znajdujące zwolenników. Paweł Lisicki odważnie z nimi polemizuje. 


W książce przeszkadzały mi powtórzenia, które pojawiały się stosunkowo często - szczególnie na początku. Autorowi zdarzało się cytować ten sam fragment tekstu kilka razy, w krótkich odstępach. To nie było potrzebne. 

Paweł Lisicki wie, jak skutecznie bronić swoich racji - oraz faktów w oczywisty sposób wynikających z tekstów biblijnych. Potrafi je interpretować i przystępnie wyjaśniać różne historyczne zawiłości. Czasami jest przy tym po prostu złośliwy - i chociaż doskonale go rozumiem (jak wspomniałam wcześniej, część tez lansowanych przez współczesnych, poważnych badaczy jest absurdalna) jest to mało profesjonalne zachowanie. Za to książka staje się ciekawsza;)

Podsumowując: nie jest to nudna praca naukowa, tylko interesująca książka rozprawiająca się z faktami i mitami dotyczącymi Marii Magdaleny. Może być ona ciekawa również dla osób pozornie nie zainteresowanych tematem - a to ze względu na język, jakim posługuje się autor. Cieszę się, że mogłam się dowiedzieć, kim naprawdę była Maria z Magdali. Okazało się przy tym, że przed lekturą wiedziałam o niej naprawdę bardzo mało...

Moja ocena: 5/6

Za książkę dziękuję Wydawnictwu M
__________________________
Źródła zdjęć:
1. Produkcja własna
2. unsplash.com

8 komentarzy:

 1. Temat niewątpliwie ciekawy, ale niestety nie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie, dla mnie też niekoniecznie ;)

   Usuń
  2. I też nie dla mnie... Twoja ciekawa recenzja to za mało, by mnie skusić :)

   Usuń
 2. Tematyka dla mnie szalenie interesująca, gdyż ciekawi mnie wszystko, co związane z Marią Magdaleną, dlatego postaram się rozejrzeć za tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Temat mocno kontrowersyjny - przynajmniej dla ludzi wierzących w Marię Magdalenę - ale przez to bardzo ciekawy. Nie wiem jednak czy książka Lisickiego jest odpowiednią "wyrocznią" w kwestii odpowiedzi na pytanie, kim była Maria Magdalena. Mimo wszystko chciałabym zmierzyć się z nią zmierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że nie można jej nazwać "wyrocznią";) Ale z pewnością pozwala poznać bliżej postać Marii Magdaleny i wyrobić sobie własne zdanie na temat dotyczących jej teorii.

   Usuń
 4. Apokryfy są zawsze ciekawe, więc... :))

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli jest przystępna, w sumie mogłabym się kiedyś skusić.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger