Joachim Badeni OP "Czego dusza pragnie. Elementarz duchowy"


Autor: Joachim Badeni OP
Tytuł: "Czego dusza pragnie. Elementarz duchowy"
Wydawnictwo: Wydawnictwo M
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 94
"Każdy, kto zetknął się z Ojcem Joachimem, mógł dostrzec jego świętość. Była to świętość maksymalnie normalna, nieuładzona, bez udziwnień i przesadnej pobożności, dewocji, często idąca pod prąd powierzchownych opinii. Ojciec uwielbiał słowem jak szpilką przebijać balon pobożnego kościelnego nadęcia, sztucznej powagi. (...) Często mówił, że Pan Bóg ma niezwykłe poczucie humoru." /wstęp, s. 5/
Ojciec Joachim Badeni był bardzo znanym dominikaninem. W dniach od 7 maja do 18 czerwca 1996 r. prowadził Seminaria w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie. Wygłoszone wtedy przez niego konferencje składają się na treść "Elementarza duchowego".

Zapis każdej z konferencji znajduje się w osobnym rozdziale. Dodatkowo rozdziały podzielone są na mniejsze części, a najważniejsze zdania, myśli, refleksje, wyodrębnione są w specjalnych ramkach. Wszystko to ułatwia czytanie. Dzięki takiemu podziałowi możliwe jest poznawanie książki stopniowo, we fragmentach - oraz zastanawianie się nad nią, głębsza refleksja. 

Konferencje dotyczą Bożej miłości oraz obecności Boga w naszym życiu. Do książki dołączona jest płyta CD z zapisem wszystkich spotkań. Uwagi ojca Badeniego są bardzo trafne. Często mówił on o rzeczach pozornie oczywistych, ale nad którymi nie zastanawiamy się na co dzień. Używał też bardzo ciekawych porównań, podawał wiele przykładów z życia. Szczególnie zainteresowała mnie opowieść o darze łez. 

Nie jest to książka dla wszystkich. Myślę, że jest skierowana głównie do tych, którzy chcą rozwinąć swoją wiarę. Pozostałych zachęcam do poczytania chociażby o samym ojcu Badenim, który był naprawdę niezwykłą osobą. 

Za książkę dziękuję Wydawnictwu M
____________________________
Źródła zdjęć:
1. Produkcja własna

6 komentarzy:

 1. Nie zauważyłam tej pozycji w ofercie wydawnictwa, ale chyba się na nią skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oh jej, taka książeczka byłaby idealna dla mojej babci. Kobieta wprost uwielbia pozycje w tym stylu, a i ja pewnie przy okazji bym ją przejrzał ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc nie słyszałam wcześniej o ojcu Badenim, a takie książki rzeczywiście nie są dla każdego, ale zdecydowanie warto po nie sięgać, by spojrzeć na wiarę z innej perspektywy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem zbyt wierzaca, ale te ksiazke chetnie bym przeczytala:)

  OdpowiedzUsuń
 5. hmm chyba to jednak nie moja tematyka, choć mogłaby być ciekawa. :)

  zapraszam do siebie, recenzjuję w formie youtubowej, może przypadnie Ci do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię sięgać po książki o takiej tematyce, szczególnie po te, które przynoszą odpowiedź na wiele nurtujących mnie pytań, dotyczących wiary:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2014 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger