1/29/2019 08:25:00 PM

Martin Widmark, Emilia Dziubak "Dom, który się przebudził"


Autorzy: Martin Widmark, Emilia Dziubak
Tytuł: "Dom, który się przebudził"
Tytuł oryginału: "Huset som vaknade"
Wydawnictwo: Mamania
Rok wydania: 2017
Liczba stron: 35
Larson jest stary. Strzela mu w stawach i wzrok ma już nie ten co kiedyś. Mieszka sam w wielkim domu"
To opowieść o staruszku, który jest bardzo samotny. Jego żona zmarła, dzieci się wyprowadziły, kot gdzieś zniknął. Został mu tylko ogromny dom wypełniony wspomnieniami. Larson nie ma jednak siły o niego dbać. Pewnego wieczoru z łóżka wyrywa go dzwonek do drzwi. To syn sąsiadów, który wyjeżdża na wakacje i prosi Larsona o opiekę nad jego kwiatkiem. Staruszek jest zbyt zaskoczony, żeby odmówić. Chłopiec szybko go opuszcza, a zdziwiony Larson zostaje z doniczką w dłoni. Z doniczką, w której wprawdzie jest ziemia, ale nie ma żadnego kwiatka. A może jednak...?


"Dom, który się przebudził" to piękna i skłaniająca do refleksji opowieść o starości i samotności. A także o tym, że w każdej chwili można zacząć swoje życie na nowo, wystarczy tylko odpowiedni do tego impuls. Tekst Martina Widmarka pięknie łączy się z ilustracjami Emilii Dziubak sprawiając, że ten picturebook można naprawdę długo oglądać, i jeszcze dłużej się nad nim zastanawiać. Bardziej podobają mi się w tej książce ilustracje utrzymane w dosyć ponurym klimacie, ale ogólnie uważam że wszystkie zasługują na docenienie.


Lektura tej książki zajmie Wam zaledwie chwilę. O zawartej w niej historii (może niezbyt nowej, nie bardzo odkrywczej, ale za to rewelacyjnie przedstawionej) będziecie pamiętać długo. Dobrze czasem oderwać się od "standardowych" powieści i sięgnąć po coś skierowanego do młodszego odbiorcy. To wcale nie znaczy, że taka książka będzie mniej wartościowa. Serdecznie polecam, a po więcej tekstów na temat picturebooków zapraszam do Luki.

Moja ocena: 5/6

Książka przeczytana w ramach WYZWANIA CZYTELNICZEGO 2019 (więcej informacji znajdziecie TUTAJ), kategoria "Picturebook"

12 komentarzy:

 1. Piękne wydanie. Będę musiała zaopatrzyć swoją biblioteczkę w ten tytuł na przyszłość dla mojego chrześniaka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam jeszcze do czynienia z takimi książkami. Ciekawią mnie i ciągle obiecuje sobie, że w końcu jakąś kupię, ale na razie marnie mi idzie. Może dzięki Twojemu wpisowi w końcu się zmobilizuję do poznania czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo do mnie te ilustracje przemawiają :) I chętnie bym po tę książkę sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję za zaproszenie do mnie:) I to jeszcze przy okazji tego szczególnego picturebooka :) Cieszę się, że go tu u Ciebie widzę, bo mam wrażenie, że zagubił się gdzieś w sieci, a przecież wart uwagi! Pisałam o nim jeszcze na dawnym blogu: https://przestrzenie-tekstu.blogspot.com/2017/10/dom-ktory-sie-przebudzi.html.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękne ilustracje:) cudne po prostu!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię ilustracje Emilii Dziubak. Czytałam "Niezłe ziółko", które zilustrowała i pewnie sięgnę również po tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ładne ilustracje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zaciekawiła mnie ta książka :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Emilia Dziubak to obecnie najlepsza ilustratorka książek dla dzieci w Polsce - dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie komentarze, szczególnie krytyczne. Odpowiadam na nie, oczywiście jeżeli mam coś do powiedzenia na dany temat;)

Copyright © 2016 Miros de carti. Blog o książkach , Blogger